Pożegnaliśmy Ryszarda Szostakowskiego

Data publikacji: 2018-10-03, autor: Maciej Kaliciński

We wtorek 2 października pożegnaliśmy Ryszarda "Chyłę" Szostakowskiego. W ostatniej drodze na cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej  naszemu byłemu siatkarzowi i działaczowi - oprócz rodziny i najbliższych - towarzyszyli także koledzy z boiska, trenerzy i przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Kibica BBTS Bielsko-Biała.

 

 

Ryszard Szostakowski urodził się w 1949 roku. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bielsku-Białej.

W szkole był wybitnym zawodnikiem piłki ręcznej, ale w sezonie 1967/68 dał się namówić na grę w piłkę siatkową, której pozostał wierny do końca.

W latach 1969/71 odbywał zasadniczą służbę wojskową początkowo w WKS Opolanin Opole a następnie w WKS Wawel Kraków. Po powrocie z wojska grał w BBTS-Włókniarz do roku 1980 w II lidze. Po odejściu z BBTS-Włókniarz grał w AZS Bielsko-Biała przez wiele lat. Pracował razem z całym zespołem w ZPW „Finex”, był to zakład opiekuńczy siatkarzy.

Po ponownym awansie do II ligi w sezonie 1986/87 został kierownikiem drużyny i równolegle dyrektorem działalności gospodarczej w klubie. W tamtym okresie klub osiągnął najlepsze wyniki sportowe:

 

  • Sezon 1990/91 awans do serii B I ligi
  • Sezon 1991/92 awans do serii A i udział w finale PP II miejsce
  • Sezon 1992/93 brązowy medal Mistrzostw Polski i II miejsce w PP
  • Sezon 1993/94 zdobycie Pucharu Polski w Częstochowie

W tym czasie drużyna występowała dwukrotnie w ćwierćfinale Pucharu Europy i dwa razy w półfinale.

Należy przypomnieć że Rysiek był członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej i członkiem prezydium, pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego Komisji Siatkówki Plażowej w PZPS. Był odznaczony Złotą Odznaką PZPS.

 

Rysiek był wspaniałym ojcem i wraz z żoną Grażyną wychowali trójkę dzieci Agnieszkę, Idę i Jakuba, oraz wspaniałym dziadkiem bardzo kochającym swoje wnuczki. Dla wszystkich ludzi zawsze życzliwy, obdarzony doskonałym poczuciem humoru, które okazywał praktycznie w każdej sytuacji.

 

oprac. Wiktor Krebok/mk

 

 

 

 

 

wykonanie: Strony internetowe Bielsko-Biała

Zdjęcie drużynowe
Wersja na bardzo duże ekrany / stacje robocze Wersja na duże ekrany / laptopy Wersja na tablety Wersja na smartfony